TAM SIĘ TO DZIAŁO

SPIS TREŚCI :
  • Nowy Jork
  • Manhattan
  • Brooklyn
  • Williamsburg
  • Upper East Side
  • Central Park
  • Piąta Aleja
  • Upper Madison Avenue
  • The New York Palace HotelThe Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

    Nowy Jork
    (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata. Położony na wybrzeżu Atlantyku, w północno–wschodniej części Stanów Zjednoczonych, Nowy Jork składa się z pięciu okręgów, określanych mianem boroughs: Bronksu, Brooklynu, Manhattanu, Queens i Staten Island
    Zgodnie z danymi spisu powszechnego z 2010 roku, za sprawą populacji której liczebność wynosi 8 175 133 osób, zamieszkującej 790 km², Nowy Jork jest najgęściej zaludnionym miastem na terenie Stanów Zjednoczonych. Nowy Jork stanowi również najbardziej zróżnicowane językowo miasto na świecie, jako że na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach. Zaludnienie obszaru metropolitalnego Nowy Jork wynosi ok. 18,9 milionów mieszkańców, rozlokowanych na 17 400 km², dzięki czemu aglomeracja nowojorska wchodzi w skład najludniejszych łącznych powierzchni statystycznych w Stanach Zjednoczonych. Nowy Jork jest najczęściej wyszukiwanym miejscem na świecie za pośrednictwem Google; statystyki z września 2011 roku mówiły, że łączna liczba wyszukań dla hasła "Nowy Jork" wyniosła 4,6 miliardów.

    Historia
    Nowy Jork założony został w 1614 przez Holendrów na wyspie Manhattan jako faktoria handlowa, w 1625 założono osiedle Nieuw Amsterdam (Nowy Amsterdam), główny port kolonii Nowe Niderlandy. Prawa miejskie Nowy Amsterdam zyskał w 1653. W 1664 wraz z kolonią został zdobyty przez Anglików i przemianowany na Nowy Jork. W roku 1673 Holendrzy odzyskali miasto, ale na mocy pokoju w Westminster 19 lutego 1674 oddali miasto Anglikom w zamian za uznanie holenderskich praw do Surinamu. W XVIII wieku podczas wojny o niepodległość USA (1775–83) brytyjskie wojska prowadziły okupacje miasta. W latach 1785–90 był siedzibą władz USA. W 1929 krach na giełdzie nowojorskiej zapoczątkował wielki światowy kryzys gospodarczy. 11 września 2001 przeprowadzono zamach terrorystyczny na World Trade Center, wskutek którego zginęło ok. 3000 ludzi, w tym 343 strażaków FDNY (Fire Department New York City lub Fire Department New York) i zniszczony został cały kompleks WTC.

    źródło: wikipedia.pl

    Manhattan

    Manhattan – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork.
    Znajdują się w niej zarówno liczne atrakcje turystyczne, jak i centrum finansowe (Wall Street). Manhattan jest najdroższą dzielnicą Nowego Jorku zamieszkaną przez ok. 1 586 000 ludzi (2010). Wśród nich bogaci biznesmeni, bankierzy, maklerzy giełdowi (na UES), jak i część nowojorskiej bohemy artystycznej (SoHo, TriBeCa). W szczytowym okresie napływu emigrantów (1910) wyspę zamieszkiwało 2,8 mln osób. Miasto sprawia wrażenie bardzo zatłoczonego, ze względu na codzienny napływ milionów ludzi dojeżdżających do pracy z innych dzielnic oraz z obszarów podmiejskich jak i kilkusettysięczną rzeszę turystów skupiającą się w newralgicznych punktach miasta.
    Manhattan umownie dzieli się na 3 części: Downtown (tzw. Dolny Manhattan), Midtown (Środkowy) i Upper (Górny), z Piątą Aleją stanowiącą granicę pomiędzy częścią wschodnią (East Side) a zachodnią (West Side). Upper (nazywany także "Uptown") nie obejmuje sąsiadującego na północy Harlemu oraz jeszcze dalej usytuowanych Washington Heights. Nazwy Manhattan (pochodzenia indiańskiego) używa się niekiedy wymiennie z New York lub New York City (ale tym w granicach Manhattanu).
    W dniu 11 września 2001 roku Manhattan był miejscem ataku terrorystycznego na World Trade Center.
    źródło: wikipedia.pl


    Brooklyn
    
Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.
Wcześniej Brooklyn był oddzielnym miastem (do 1898 r.), rozwinął się z małej osady położonej nad East River, którą założyli Holendrzy, nazywając ją "Breuckelen" (od miasta w Holandii o nazwie Breukelen).
Hrabstwo Kings, pokrywające się granicami z Brooklynem, jest hrabstwem z największą liczbą mieszkańców w USA. Hrabstwo zostało tak nazwane na cześć króla angielskiego Karola II.
Brooklyn bywa nazywany miastem drzew albo też miastem domów. Bierze się to z tego, że dzielnica ta jest po prostu jedną wielką "sypialnią" dla mieszkańców, którzy pracują na Manhattanie a na Brooklynie mieszkają. Natomiast "miasto drzew" wzięło się z dużej liczby parków znajdującej się w tej dzielnicy.
Miastem partnerskim Brooklynu jest Gdynia.
źródło: wikipedia.pl
Williamsburg

Williamsburg - dzielnica w północnej części Brooklynu, w Nowym Jorku. Graniczy z dzielnicami: Greenpoint, Bedford-Stuyvesant oraz Bushwick. Williamsburg jest zamieszkiwana przez wiele grup etnicznych, aktywnie działającą kolonię artystów oraz coraz częściej przez pracowników pracujących na Manhattanie.
źródło: wikipedia.pl


Upper East Side


Upper East Side jest dzielnicą, w której chciałby mieszkać każdy nowojorczyk, jeśli tylko byłoby go na to stać i jeśli oczywiście udałoby mu się znaleźć tu jakieś wolne lokum. Niektórzy mieszkańcy żyją tu od dziesięcioleci i nie mają zamiaru rezygnować z apartamentów, które stanowią wspaniałą lokatę kapitału. Jak można się spodziewać, okolica jest bardzo zadbana, ulice czyste, a wokół znajduje się wiele eleganckich kameralnych restauracji, małych galerii sztuki oraz najlepszych sklepów. Dzielnica rozciąga się od Wschodniej Pięćdziesiątej Dziewiątej Ulicy aż do Dziewięćdziesiątej Piątej Ulicy, gdzie zaczyna się Hiszpański Harlcm. Tory kolejowe biegnące od Grand Central Station przy Czterdziestej Drugiej Ulicy są dyskretnie ukryte pod pasem zieleni dzielącym Park Avenuc, aż do Dziewięćdziesiątej Czwartej Ulicy, gdzie „wychodzą" na powierzchnię. Upper East Side od strony wschodniej graniczy z East River, od strony zachodniej zaś z zielenią Central Parku, który wcina się potężnym pasem między drapacze chmur. Jest to najpiękniejsza, otwarta przestrzeń w Nowym Jorku. Park graniczy z jedną z najelegantszych arterii miasta - Upper Fifth Avenue (Górną Piątą Aleją), przy której wznosi się kilka imponujących budynków mieszkalnych. Ich okazałych wejść strzegą umundurowani portierzy. Północna część dzielnicy ma „europejski" charakter, mieszka tu wielu Niemców i przedstawicieli innych krajów środkowoeuropejskich, natomiast Koreańczycy i Wietnamczycy prowadzą tu liczne sklepy.
źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl

Central Park

W 1853 r. zarząd miasta nabył rozległe tereny w celu utworzenia w mieście parku publicznego. W ogłoszonym konkursie na projekt założenia parkowego zwyciężyli Frederick Law Olmsted i Calvert Vaux. Prawie 344 ha nieużytków zamieniono w cudowny krajobraz urozmaicony kilkoma jeziorami i sadzawkami. Jezioro zaporowe na północy służy jako źródło wody dla miasta. Warto zarezerwować sobie wiele czasu na zwiedzenie Central Parku. Nie brak w nim typowych „ozdób" w postaci rzeźb i fontann, jak fontanna Bethesda, przy której położony jest malowniczy taras, czy zamek Belvedere; nie brak w nim też rozległych terenów zielonych obejmujących las Ramble oraz łąki Great Lawn i Sheep Meadow. Na północnym krańcu znajduje się Conservatory Garden. Należy też zajrzeć do odnowionego ogrodu zoologicznego przy Sześćdziesiątej Czwartej Ulicy. Po ponownym otwarciu wstęp do niego nie jest już bezpłatny. W Central Parku można zażywać ruchu na różne sposoby - od spacerów i joggingu do konnych lub rowerowych przejażdżek. Latem w Delacorte Theater wystawiane są sztuki Szekspira; można też grać w tenisa na kortach w pobliżu zbiornika wodnego. Park otwarty jest cały rok. Lepiej jednak unikać odludnych miejsc, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku Upper Fifth Avenue
źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl
Piąta Aleja
Piąta Aleja (Fifth Avenue) to synonim wytwornego Nowego Jorku. Zacieniona drzewami, obrzeżona trotuarami biegnącymi wzdłuż niskiego parkanu Central Parku stanowi wspaniałe miejsce na przechadzkę lub spacer z rasowym pieskiem. Zachodnia strona alei jest elegantsza. Stoją tu nadal wspaniałe domy, wzniesione ponad 100 lat temu. Okolica ta jest tak ekskluzywna i elitarna, że wręcz można się spodziewać dodatkowej opłaty za powietrze.
źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl


Upper Madison Avenue
Madison Avenue jest węższa i ma bardziej handlowy charakter, jest więc rajem dla osób, które lubią oglądać wystawy sklepowe. Specjalistyczne magazyny i butiki, często bardzo drogie, sprzedają przeróżne artykuły. Można też odwiedzić duże domy aukcyjne. Wstęp do większości z nich jest bezpłatny, czasami wymagane jest kupno biletu uprawniającego do obejrzenia przedmiotów zgłoszonych do licytacji. Mieszczą się tu również tańsze sklepy. Najkorzystniej jest robić zakupy przy równoległych Lexington, Drugiej i Trzeciej Alei. Wbrew swej nazwie, Park Avenue to nieciekawy bulwar z dużymi, ponurymi blokami mieszkalnymi.
źródło: http://www.uczen.staszic.edu.pl

The Metropolitan Museum of Art

The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum w Ameryce, usytuowane w nowojorskim Central Parku; założone w 1870 roku, natomiast w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej – siedziby.
Dzięki legatom i darowiznom organizacji oraz osób prywatnych, muzeum, które nieustannie się rozbudowuje, posiada unikalną kolekcję malarstwa, rzeźby, dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.
Zbiory podzielone są na szereg tematycznych działów, m.in.: dzieje sztuki światowej – malarstwo, sztuka użytkowa, uzbrojenie, instrumenty muzyczne, strój, fotografia. Bogate zbiory malarstwa prezentują dzieła najsłynniejszych światowych twórców. Siedemnastowieczna sztuka holenderska reprezentowana jest przez prace Halsa, Rembrandta i Vermeera. Malarstwo włoskie sławią obrazy Giotta, Botticellego, Rafaela, Bronzina, Veronesa. Muzeum posiada także szeroka kolekcję dziewiętnastowiecznego malarstwa francuskiego, min. dzieła Corota, Courbeta, Cézanne'a, Maneta, Moneta, Renoira, Gauguina, van Gogha, Seurata.
źródło: wikipedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz